Категорії

Інформує Золотоніське об’єднане управління Пенсійного фонду України

 

Медичні працівники.

Право вибору

 

До Золотоніського об’єднаного управління звертаються працівники закладів охорони здоров’я, яких цікавлять питання їхнього права виходу на дострокову пенсію.

 

Працівникам медичних закладів  (при дотриманні вимог законодавства) призначаються пенсії за вислугу років чи пенсії за віком на пільгових умовах. Це залежить від того, яку посаду обіймала та в якому закладі охорони здоров’я працювала особа.

 

- Чи є посади, робота на яких не дає права на пенсію за вислугу років, але при цьому дає право на пенсію за віком на пільгових умовах?

 

Так, є такі посади. Зокрема, молодші медичні сестри (санітарки) не мають права на пенсію за вислугу років, водночас їхня робота, наприклад, безпосереднє обслуговування хворих у туберкульозних та інфекційних закладах, відділеннях, кабінетах або в рентгенівських відділеннях (кабінетах), зараховується до пільгового стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

 

До того ж варто зазначити, що не всі лікарі та середній медичний персонал мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а лише ті, що зайняті протягом повного робочого дня в особливо шкідливих або шкідливих умовах.

 

Посади та заклади, робота на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, визначено в розділі ХХІV «Охорона здоров’я та соціальна допомога»  Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 р. № 36. А посади та заклади, робота на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, визначено в розділі ХІХ «Охорона здоров’я» Списку №1, затвердженого зазначеною постановою Кабінету Міністрів України.

 

- Чи може людина одночасно отримувати пенсію на пільгових умовах та за вислугу років?

 

У разі якщо особа одночасно має право на різні види пенсії, призначається один із них. При цьому розмір пенсії в обох випадках визначається відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» залежно від страхового стажу та заробітку особи.

 

- Чи може особа після призначення пенсії за вислугу років або пенсії за віком на пільгових умовах працювати за спеціальністю, що дає право на пенсію?

 

Згідно зі статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії за вислугу років призначаються після звільнення з роботи, яка дає право на цю пенсію. Отже, у період отримання цього виду пенсії працювати можна лише на посадах і в закладах, які не передбачено Переліком № 909. У разі якщо після призначення такої пенсії особа працевлаштувалася за спеціальністю, що дає паво на пенсію за вислугу років, вона має повідомити про це орган, який призначив пенсію. Виплату пенсії буде припинено, а після звільнення з такої посади – поновлено.

 

Для призначення пенсії за віком на пільгових умовах на сьогодні не має значення , на якій посаді працює пенсіонер. Виплата пенсії здійснюється в порядку, визначеному відповідно до статті 47 Закону № 1058.

 

-     Чи передбачено законодавством пільгове обчислення спеціального та пільгового стажу?

 

Так, при визначенні права на пенсію за вислугу років та на пенсію за віком на пільгових умовах до стажу роботи як до 1 січня 2004 року, так і після цієї дати застосовуються норми ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», якими передбачено таке: робота в лепрозорних, протичумних закладах охорони здоров’я, у закладах (відділеннях із лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров’я,  у патологоанатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров’я, а також психіатричних закладах охорони здоров’я зараховується до стажу роботи в подвійному розмірі.

 

Водночас до страхового стажу, з урахуванням якого визначається розмір пенсії, зазначена робота зараховується в подвійному розмірі по 31.12.2003 р.

 

 

Начальник відділу

обслуговування громадян                                                  Людмила Вольська

Повернутись